آموزشی کنکوری

برنامه ریزی

اگر هنوز برنامه ریزی نکردی و تو خوندن درسا به مشکل خوندی به این مطالب توجه کن

شما برای موفقیت در کنکور سراسری به چند ابزار نیاز دارید که مهمترن اون ابزار داشتن برنامه ی صحیح هست ،برای داشتن یک برنامه ریزی صحیح و درست چند فاکتور داریم که یکی از اون فاکتور ها اهمیت درس در کنکور هست ،همه ی درس ها در کنکور مهم هستند اما به عنوان مثال درس زیست و شیمی در کنکور تجربی اهمیت بالایی دارند پس باید در برنامه تایم مناسب به این دو درس اختصاص داده بشه .

فاکتور دوم سطح علمی دانش آموز هست ،که دانش آموز در چه سطحی قرار دارد مثلا چه درسی قوی و چه درسی رو ضعیف هست ،با توجه به اینها باید برنامه ریزی انجام بشه.

برنامه ریزی نکردی و تو خوندن درسا

در برنامه ای که انجام میشه شرایط دانش آموز در نظر گرفته میشه اما باید به اون شرایط آرمانی که مد نظر هست پله پله برسیم.

شرایط آرمانی و مطلوب به این معناست که اگر شما قبلا یک ساعت و نیم درس میخوندین و نیم ساعت استراحت میکردین الان یک ساعت و چهل و پنج دقیقه درس بخونید و یک ربع استراحت کنید

در طول روز ده تا دوازده ساعت درس بخونید.

این از بحث برنامه و نکات کلی که به آنها اشاره شد،بحث بعدی یادگیری ،آموزش و نوع مطالعه هستش که این موضوعات نیز از دسته همان فاکتورها هستند که شما برای موفقیت به آنها نیاز دارید.

دانش آموزانی هستند که گله میکنند ما آزمون های شبیه ساز کنکور رو میریم با اینکه ساعت مطالعاتیمون خوبه ولی نتیجه ی مطلوبی حاصل نمیکنیم ،علت چیه؟

علتش این هست که چه آزمون سراسری و چه آزمون شبیه سازی که شما شرکت کردید با آزمون های مدرسه فرق دارند.

شما برای آزمونهای مدرسه و امتحانات نهایی اگر تنها یک دور کتابتون رو طوطی وار فقط حفظ کنید و یا جزوه ی معلمتون رو بخونید به اون نتیجه ی مطلوبی که مد نظرتون هست میرسید اما برای کنکور سراسری به این صورت نیست،شما باید مفهوم رو یاد بگیرید و از طوطی وار خوندن و حفظ کردن های بدون فهمیدن دوری کنید و این عملکرد رو کنار بگذارید .

مفهومی خوندن رو یاد بگیرید یعنی مثلا در درس زیست شناسی وقتی مطالب رو میخونید و حفظ میکنید باید مطالب رو هم یاد بگیرید ،بعد از اینکه اینها رو یاد گرفتید میرید سراغ تست زدن ،حل تست مسئله ی خیلی مهمی هست ،تست ها رو که زدید و تحلیل کردید حالا با توجه به اینکه دیدید کدوم قسمت کتاب مهمه برگردید به کتاب و اون فصلی رو که خونده بودید دوباره مطالعه کنید، این مرور برای این هست که شما الان آگاه شدین کدوم صفحه و پاراگراف مهمه کنار این پاراگراف علامت بذارید تا زمانی که وارد دوره ی رفع اشکال و جمعبندی شدید بتونید خیلی راحت جاهایی که تو این فصل ها مهم بودند و تست خیز بودند رو پیدا کنید و مطالعه کنید .

در دروسی مثل ریاضی و فیزیک و شیمی بخش های محاسباتی باید در نظر داشته باشید که تستهای زیادی باید بزنید تا دستتون روان بشه.

نکته ی بعدی که باید در اینجا مطرح کنم این است که برای مثلا درس ادبیات فارسی یکی از مهم ترین قسمت های ادبیات فارسی بخش قرابت معنایی هست که 9 تست از این بخش در کنکو سراسری قرار میگیرد. اگر شما در روز بین 20 تا 30 دقیقه وقت بذارید و حدود 10 الی 15 تست با تحلیلش انجام بدید روزی که به کنکور برسید میتوانید تست ها را به اسانی به جواب برسانید.

در درس عربی قسمت ترجمه میتوان گفت بخش آسان و راحتی هست به شرط آنکه شما تکنیک های حل تست ترجمه رو یاد بگیرید که به راحتی با تهیه ی یک منبع صحیح میتوانید در این بخش به قدرت برسید.

درس زبان انگلیسی رو خیلی از بچه ها به جز اونایی که پایه ی زبانشون خوبه ،در خواندن متن و کلوز تست مشکل دارند ، خب شما میتوانید در هفته دوتا متن یک کلوز تست بخوانید تا در کنکور بتوانید حداقل تست های متن را به راحتی پاسخ دهید .

درس بعدی دینی هست که شما باید مفاهیم درس را حفظ باشید آیات را بلد باشید،دینی اگر خوب خوانده شود و مفاهیم به صورت کامل فراگیری شود از جمله دروسی است که به راحتی میتوان در این درس درصد 100 را بدست آورد.

نکته ی آخر شما وقتی یک رستوران میرید و یک غذا سفارش میدهید هم کیفیت و هم کمیت غذا برایتان مهم است ،حتی اگر شما خیلی خوب درس بخوانید اما ساعت مطالعاتیتون کم باشه کمیتتون کم باشه موفق نمی شوید،پس این دو ویژگی کمیت و کیفیت باید باهم باشن تا شما به نتیجه ی دلخواه دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *